Eko - Budownictwo

Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
1 Października 2014
Imieniny obchodzą
Benigna, Cieszysław, Danuta, Dan,
Danisz, Igor, Jan, Remigiusz

Do końca roku zostało 92 dni.
Zodiak: Waga
czwartek, 14 października 2010 14:57

Dom z ziemi

Szukającym ciekawych ekologicznych rozwiązań architektonicznych z przyjemnością prezentujemy eko – kopuły. Ich wygląd naprawdę może zaskoczyć, kojarzy się z „chatami” ludów wędrownych, które są szybko i ekologicznie budowane – co zresztą dotyczy również eko - kopuł.  
Eko – kopuła ma (jak wynika z nazwy) kształt kopuły, wzbogacony kilkoma absydami. Budowa jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.
Najpierw określany jest plan budynku: koło z punktem centralnym (to część centralna budynku) oraz ustalenie potrzebnej ilości absyd (półkola). Następnie za pomocą kołka, taśmy mierniczej i łańcucha wyznacza się na działce odpowiedniej wielkości koła i półkola, sam ich wygląd jest odzwierciedleniem natury: przypomina koniczynę.
Kolejnym krokiem jest wykopanie fundamentów i wypełnienie ich mieszanką ziemi, cementu i piachu. Odpowiednia konsystencja tej mieszanki (nie może być zbyt wilgotna, ani za bardzo sypka) gwarantuje, że fundamenty nie będą przepuszczały wody. Ściany są budowane za pomocą metody super – adobe, opracowanej przez Nadera Khalili.
Metoda ta, to wykorzystanie ubijanej ziemi, worków oraz drutu kolczastego do stabilizacji budynku. Stosowane do budowy narzędzia i materiały są wręcz prymitywne, zatem koszt budowy jest niewielki.
Ze względu na charakter budowli, jej wielkość nie jest niestety zbyt duża, to ok 40 m2, jednakże koszt, szybkość budowy oraz jej „ekologiczność” – są tu niewątpliwymi zaletami.
Wykończenie domu jest uzależnione, jak w wypadku każdego domu, od gustu przyszłego użytkownika. Można zastosować standardowe rozwiązania (w tym zwykły kształt okien, drzwi itp.) lub poeksperymentować.
Nie ma również problemu z założeniem instalacji elektrycznej czy wodno – kanalizacyjnej, tynk pokryje elementy, które chcemy ukryć.
Eko – kopuła jest ciekawym sposobem na dom. Może niekoniecznie w naszym klimacie, chociaż...
To nietypowe, ale jakże działające na wyobraźnię rozwiązanie.

Wszystkie etapy budowy można zobaczyć na filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=-9dK3sd2lbA&feature=related

Przykładowy dom:

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Eko - Motoryzacja

Reklama

LogowanieSonda

Czy sprawdzasz skład kosmetyków przed zakupem?
 

Korzystanie z Serwisu NOPLE oznacza jednocześnie akceptację Regulaminu Serwisu